Teknoloji
Mehmet Sığırcı
09/08/2022 - 11:48

2022 TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışmaları Başlıyor!

2022 TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışmaları bu yıl TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 9-14 Ağustos tarihleri arasında Afyonkarahisar ve Kütahya’da gerçekleştiriliyor.  

2016 yılından bu yana TÜBİTAK tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması dört yıldır TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştiriliyor. Bu yarışmanın yanı sıra geçtiğimiz yıllarda düzenlemeye başlanan Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması ve Liseler Arası İHA Yarışması ile artık yarışma heyecanına daha fazla genç ortak oluyor.

2021 TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışması’ndan bir görüntü

Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması bu yıl 9-14 tarihleri arasında Kütahya’daki Zafer Havalimanı’nda gerçekleştirilirken, Uluslararası İHA Yarışması ve Liseler Arası İHA Yarışması ise yine aynı tarihler arasında Afyonkarahisar’daki Motor Sporları Merkezi’nde düzenleniyor.

2021 TÜBİTAK Liseler Arası İHA Yarışması’ndan bir görüntü

Uluslararası İHA Yarışması ve Liseler Arası İHA Yarışması’nda İHA’lar “Sabit Kanatlı” ve “Döner Kanatlı” olmak üzere iki farklı kategori altında yarışıyor. Öğrenciler tarafından geliştirilen İHA’lar, araçların belirlenen görevlerdeki uçuş ve manevra kabiliyeti, otonom uçuş, taşıma ve istenen bölgeye bırakma gibi becerilerine bakılarak değerlendiriliyor. Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması’nda ise kategori ayrımı ve görev tanımı olmaksızın katılımcılar, istedikleri kanat tipinde inşa ettikleri İHA’ları ile kendi belirledikleri görevleri yerine getiriyorlar.

TÜBİTAK İHA Yarışmaları sayesinde ülke genelinde İHA konusunda farkındalığın artırılması ve İHA üzerine yapılan çalışmaların yaygınlaştırılması amaçlanıyor.  

2021 TÜBİTAK Liseler Arası İHA Yarışması’ndan bir görüntü

Biz de Bilim Genç olarak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Liseler Arası İHA Yarışması’nı YouTube kanalımız üzerinden canlı olarak yayınlıyoruz. Yarışma heyecanına ortak olmak için Bilim Genç YouTube kanalını takip edin!

Teknoloji

Sıcaklığı ölçmek için kullandığımız termometreyi ilk kim icat etti? Termometreler hangi prensiplere göre çalışır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Yeni bilim videomuzda otonom araçların nasıl çalıştığını öğreniyoruz.