Fizik-Kimya-Matematik
Prof. Dr. Azer Kerimov
04/10/2021 - 09:31

Ayın Matematik Sorusu - Ekim 2021

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ekim 2021 sorusu yayınlandı.

50 cüce sıraya dizilmiştir. Bir cücenin sol cebinde a, sağ cebinde b fındık varsa bunu (a, b) olarak gösterelim. Sıradaki cücelerin ceplerindeki fındık sayıları

(0,0), (0,1), (0,2), ... , (0,9), (1,0), (1,1), ... , (1,9), (2,0), (2,1), ... , (4,8), (4,9)

şeklindedir (Sıradaki birinci cücenin fındığı bulunmuyor ve sonuncu cücenin sol cebinde 4, sağ cebinde ise 9 fındık var.). Keloğlan bir kurala uyarak cüceleri yeniden sıraya dizecektir. Kurala göre, sırada ceplerindeki fındık sayıları (x,y) ve (s,t) olan herhangi iki ardışık cücenin ya x ve s sayıları aynı olup y ve t sayılarının farkı ±1 olması ya da y ve t sayılarının aynı olup x ve s sayılarının farkının ±1 olması gerekiyor.

Keloğlan, cüceleri bu kurala göre yeniden sıraya dizmek için en az kaç cücenin sıradaki yerini değiştirmek zorundadır?

 

 

Çözümünüzü göndermek için tıklayın.

Çözümü ile birlikte gönderilmeyen cevaplar değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

Ayın matematik sorusunu doğru çözen ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenecek 7 kişiye TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediyoruz.

TÜBİTAK popüler bilim kitapları hakkında detaylı bilgi için: https://esatis.tubitak.gov.tr/

Fizik-Kimya-Matematik

Bilim kurgu filmlerinde yapay yer çekimiyle ilgili sahnelere rastlamış olabilirsiniz. Peki, gerçekte bu mümkün olabilir mi?

İsmini ABD televizyonlarında 1963-1976 yılları arasında yayınlanan Let’s Make a Deal (Bir Anlaşma Yapalım) isimli yarışma programının sunucusundan alan Monty Hall problemi aslında basit bir olasılık sorusuydu. Birçok insanın kafasını karıştıran bu problemi gelin birlikte inceleyelim.