Skip to content Skip to navigation

Giyilebilen Akıllı Teknolojiler

Ayşenur Okatan
27/09/2019 - 18:36

Geçmişte teknolojik icatlar özellikle ulaşımı ve iletişimi kolaylaştırmak amacıyla geliştirildi. Günümüzde ise internetin de etkisiyle teknolojik icatlar artık eğlence, eğitim, sağlık ve üretim gibi birçok alanda kullanılıyor.

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Bu teknolojiler kullanıcının vücuduna giyilebilen ya da bağlanabilen teknolojik cihazlar olarak tanımlanıyor. Bu cihazlar ya tek başlarına ya da akıllı telefon gibi akıllı teknolojilerle etkileşim hâlinde çalışıyor. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor. Giyilebilir teknolojik cihazlar kullanıcıların hareketlerini, konumlarını, fiziksel ve ruhsal sağlık durumlarını, günlük rutinlerini sensörler aracılığıyla veri olarak kayıt altına alabiliyor. 

Günümüzde giyilebilir teknolojilerin en önemli kullanım alanlarından biri sağlık. Giyilebilir teknoloji ürünleri sayesinde özellikle spor yapan kişilerin adım sayıları ve harcadıkları kalori miktarları belirlenebiliyor, vücut sıcaklıkları ölçülebiliyor, kalp atım hızları ve uyku düzenleri anbean takip edilebiliyor. Genellikle saat, bileklik ve kol bandı şeklinde olan giyilebilir teknolojiler akıllı telefon ve bilgisayar gibi cihazlarla eş zamanlı olarak çalışabiliyor.

Akıllı saat ya da bileklikler özellikle egzersiz sırasında kalp atım hızı, adım sayısı ve harcanan kalori gibi verileri gösterebiliyor.

Giyilebilir teknolojiler sayesinde doktorlar hastalarının sağlık durumlarını günlük hayatlarını sürdürürken (örneğin kişi uyku hâlindeyken veya dinlenirken) takip edebiliyor. Akıllı saatler aynı zamanda bu verileri depolayabiliyor. Depolanan verilerse akıllı telefonlar ya da bilgisayarlar aracılığıyla daha sonra tekrar analiz edilebiliyor. Giyilebilir teknolojiler özellikle astım, epilepsi (sara), kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerin sağlık durumlarının takip edilmesinde önemli rol oynuyor. Gelecekte bu teknolojilerin bazı hastalıkların teşhis ve tedavisinde de kullanılabileceği düşünülüyor. 

Akıllı gözlükler, üzerinde optik bir ekran bulunan gözlük şeklinde bilgisayarlardır. Yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayan kamera, mikrofon, ses dönüştürücü, ekran ve çeşitli sensörlere sahip olan akıllı gözlükler kablosuz ağ ve bluetooth üzerinden internete ve diğer cihazlara bağlanabiliyor. Akıllı gözlüklerin kamerasıyla fotoğraf ve video çekilebiliyor. 

Akıllı gözlüklerin bir çeşidi de sanal gerçeklik gözlükleri. Sanal gerçeklik gözlükleri kullanıcının üç boyutlu sanal ortamlarla etkileşim kurmasını sağlıyor. Bu gözlükler oyun oynamanın yanı sıra temel bilimler, arkeoloji, tarih ve mimarlık gibi alanlarda eğitim amaçlı kullanılabiliyor. Böylece geleneksel yöntemlerle anlatılması zor olan konular sanal gerçeklik gözlükleriyle görselleştirilebiliyor, daha eğlenceli ve etkileşimli hâle getiriliyor.

Öğrenci, birbirine bağlı çarklardan oluşan mekanik bir sistemi sanal gerçeklik gözlüğü ile etkileşimli olarak inceliyor.

Günümüzde giyilebilir teknolojik cihazlar geçmişe göre daha rahat, kullanışlı, güvenilir, hafif, küçük, estetik ve modayı uygun olarak tasarlanıyor.

Kaynaklar:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Bu sıcak yaz günlerinde serinlemenin en kolay yolu klimalı ortamlarda bulunmak. Giyilebilir teknolojiler sayesinde ise artık kendi klimanız gittiğiniz her yerde sizinle birlikte olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar günümüzde farklı alanlarda parça üretiminde kullanılıyor. Fakat bu süreçte bazı zorluklarla karşılaşılabiliyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı esnek, renk değiştirebilen fotonik kristaller üretti. Isı, ışık, gerilme ya da diğer fiziksel ve kimyasal etkenlere maruz kaldıklarında renk değiştiren bu kristallerden çeşitli alanlarda sensör olarak faydalanılabilir.

Teknoloji

Kayıtlara geçmiş en eski mızrak MÖ. 40.000’lerde kullanılmış. Dolayısıyla savunma araçlarının da en az o kadar uzun bir tarihi olduğu söylenebilir.

Teknoloji

Uluslararası bir araştırma grubu, elektronik cihazları soğuturken atık ısıyı elektriğe dönüştürebilen bir hidrojel film geliştirdi.

Teknoloji

1930’lu yıllarda yaşadığınızı düşünün. Ailenize ya da bir arkadaşınıza mektup yazacaksınız. Dolma kalemi aldınız elinize ve başladınız yazmaya. Derken...

Teknoloji

ABD’den bir grup araştırmacı robotlar ve benzeri elektronik cihazların enerji ihtiyacına çare olabilecek bir tür “metal hava yiyici” (MAS) geliştirmişler.

Teknoloji

Son yıllarda ülkemizde sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok alanda kullanılmak üzere yerli ve millî teknolojiler geliştiriliyor.

Teknoloji

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi ve ASELSAN iş birliği ile yürütülen çalışmalar sonucunda geliştirilen Millî Elektrikli Tren Seti’nde yakın zamanda test aşamasına gelindi.

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.